Σελίδες

Παρασκευή 14 Ιουνίου 2013

Big Three και… 2-2

Η τριάδα Λεμπρόν-Ουέιντ-Μπος οργίασε και το Μαϊάμι επικράτησε 109-93 των Σπερς στο Τέξας ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά των τελικών του ΝΒΑ. Ξημερώματα Δευτέρας το επόμενο ματς, ξανά στο Σαν Αντόνιο.

Η καρδιά των πρωταθλητών χτυπά δυνατά. Το Μαϊάμι όχι απλώς απέφυγε να βρεθεί στα πρόθυρα της απώλειας του τίτλου, αλλά νίκησε επιβλητικά τους Σπερς στο Τέξας με 109-93 ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά των τελικών και ανακτώντας το πλεονέκτημα έδρας.

Οι Big Three δικαίωσαν το όνομά τους. Ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 33 πόντους(2/4 βολές, 14/23 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες, ο Ντουέιν Ουέιντ 32 πόντους (4/4 βολές, 14/25 δίποντα), 6 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα και 4 ασίστ, ενώ ο Κρις Μπος 20 πόντους (4/4 βολές, 8/14 δίποντα), 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες. Ο Τιμ Ντάνκαν με 20 πόντους ξεχώρισε από τα «σπιρούνια» που υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με… φόρα από το προηγούμενο ματς και πριν συμπληρωθεί ένα πεντάλεπτο αγώνα προηγούνταν με διψήφια διαφορά (15-5), γρήγορα-ωστόσο-τα δεδομένα άλλαξαν. Οι πρωταθλητές σοβαρεύτηκαν, Λεμπρόν και Μπος ήταν «ζεστοί» και γύρισαν το ματς φτάνοντας στα μέσα της δεύτερης περιόδου στο +10 (31-41). Πάντως το ημίχρονο έκλεισε σε απόλυτη ισορροπία χάρη σε ένα επί μέρους 11-2 των «σπιρουνιών» με πρωταγωνιστή τον Ντιό (49-49).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στο Μαϊάμι, που ξέφυγε ξανά (66-74) με τους Big Three να προσφέρουν λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ. Γκριν και Νιλ με τρίποντα κράτησαν στο παιχνίδι τους Σπερς (76-81). Παρότι ο Λεμπρόν έμεινε για αρκετά λεπτά στον πάγκο, η Χιτ καθοδηγούμενη από έναν Ουέιντ από τα παλιά προηγήθηκε με +11 (94-83) επτά λεπτά πριν το τέλος. Η διαφορά έφτασε και τους 15 (85-100), με τον Γκρεγκ Πόποβιτς να πετά λευκή πετσέτα αποσύροντας Πάρκερ και Ντάνκαν. Ο «βασιλιάς» δεν πάτησε φρένο κλείνοντας το ματς με τρίποντο και τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (93-109).

Οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν τα ξημερώματα της Δευτέρας στο Σαν Αντόνιο, ενώ θα ακολουθήσουν ένα ή δύο ματς στο Μαϊάμι για να κριθεί ο τίτλος.

Δωδεκάλεπτα: 26-29, 49-49, 76-81, 93-109.

Σπερς: Ντάνκαν 20 (5 ριμπ.), Πάρκερ 15 (9 ασίστ), Νιλ 13, Λέοναρντ 12 (7 ριμπ.), Γκριν 10, Ντιό 9, Τζινόμπιλι 5, Μπόνερ 4, Τζόζεφ 1, Μπλερ, Ντε Κολό.

Χιτ: Τζέιμς 33 (11 ριμπ.), Ουέιντ 32 (6 ριμπ., 6 κλεψ.), Μπος 20 (13 ριμπ.), Άλεν 14, Τσάλμερς 6 (5 ασίστ), Χάσλεμ2 (5 ριμπ.), Μπατιέ 2, Κόουλ, Μίλερ.