Σελίδες

Κυριακή 9 Ιουνίου 2013

Προβάδισμα τίτλου για Ρεάλ μέσα σε ένταση

Η Ρεάλ επικράτησε της Μπαρτσελόνα στη Μαδρίτη σε έναν επεισοδιακό πρώτο αγώνα της σειράς των τελικών της ACB.

Σε ένα επεισοδιακό «κλάσικο», η Ρεάλ επικράτησε 76-72 της Μπαρτσελόνα στη Μαδρίτη κι έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών. Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν διψήφια διαφορά στην τέταρτη περίοδο, ενώ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για τη διαιτησία.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 21 και ο Σέρχιο Γιουλ με 19 πόντους ξεχώρισαν από τη «βασίλισσα». Ο Βίκτορ Σάδα με 17 πόντους πάλεψε περισσότερο από τους ηττημένους, ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σε 18:45 είχε 4 πόντους (2/5 δίποντα), 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Το εναρκτήριο δεκάλεπτο ανήκε στη «βασίλισσα» που κατάφερε να το κλείσει με διαφορά επτά πόντων (21-14) χάρη σε τρίποντο του Γιουλ στην εκπνοή με ταμπλό. Στη δεύτερη περίοδο οι Καταλανοί με ένα επί μέρους σκορ 20-4 και κρατώντας τους γηπεδούχους χωρίς καλάθι για έξι λεπτά πέρασαν μπροστά με +9 (25-34).

Η Ρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Σάδα με τέσσερα τρίποντα (!) έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (35-45). Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ διατήρησε τον έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας ακόμη και στο +12 (46-58), αλλά ακολούθησε η αντεπίθεση της «βασίλισσας», που ισοφάρισε (65-65) αρχικά και προηγήθηκε ένα λεπτό πριν το τέλος (73-72). Ο Σάδα βγήκε στον αιφνιδιασμό με την ευκαιρία να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη, αλλά η μπάλα πέρασε στην κατοχή της Ρεάλ με τους Καταλανούς να φωνάζουν για φάουλ και να απειλείται γενική σύρραξη. Η ευστοχία των γηπεδούχων στις βολές «σφράγισε» τη νίκη τους.

Το δεύτερο ματς της σειράς θα γίνει την Τρίτη (22:00) στη Βαρκελώνη.

Δεκάλεπτα: 21-14, 35-45, 50-58, 76-72.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρούντι 14 (8 ριμπ.), Ρέγες 4, Μίροτιτς 5, Ροντρίγκεθ 21, Μπέγκιτς 6, Κάρολ 5, Γιουλ 19, Σλότερ 2, Ντρέιπερ, Σουάρεθ, Ντάρντεν.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 17, Χουέρτας 10, Ναβάρο 15 (6 λάθη), Ινγκλς 3, Μαυροκεφαλίδης 4, Όλεσον 9, Λόρμπεκ 8, Τόμιτς 6, Ουάλας, Ραμπασέδα.