Σελίδες

Κυριακή 16 Ιουνίου 2013

Τελικός στη Μαδρίτη!

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Ρεάλ 73-62 στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των τελικών της ACB και ο τίτλος θα κριθεί σε ένα ματς, την Τετάρτη στη Μαδρίτη.

Αρνείται να παραδοθεί και να παραδώσει το στέμμα της η Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ νίκησε τη Ρέαλ με 73-62 στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των τελικών της ACB και ο τίτλος θα κριθεί σε ένα ματς, την Τετάρτη στη Μαδρίτη.

Ο Άντε Τόμιτς με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε θετική παρουσία με 10 πόντους (5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε μόλις 9:39. Ο Φελίπε Ρέγες με 10 πόντους ήταν ο μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων για τη Ρεάλ.

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 23-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Τόμιτς ήταν ασταμάτητος στην επίθεση, αλλά με τον Ναβάρο να παίζει με… ένα πόδι οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν στο παιχνίδι και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ισοφάρισαν (49-49). Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 12-3 ξέφυγαν με +9 (61-52) πέντε λεπτά πριν το τέλος και φάνηκε να «καθαρίζουν» το ματς, αλλά οι Μαδριλένοι πλησίασαν στο καλάθι (63-61) δυόμισι λεπτά πριν το τέλος. Η ευστοχία των Όλεσον και Λόρμπεκ στις βολές σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές των φιλοξενούμενων και την τεχνική ποινή στον Ρούντι έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της «Μπάρτσα».

Δεκάλεπτα: 23-17, 34-32, 49-45, 73-62.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Τόμιτς 18 (10 ριμπ.), Χουέρτας 11 (6 ασίστ), Μαυροκεφαλίδης 10 (5 ριμπ.), Λόρμπεκ 11, Σάδα 2, Ναβάρο 7, Τοντόροβιτς 5, Ουάλας 2, Όλεσον 7, Ραμπασέδα, Ινγκλς, Γιασικεβίτσιους.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρέγες 10 (6 ριμπ.), Ρούντι 8, Γιουλ 9, Ντρέιπερ 7, Μίροτιτς 6, Ροντρίγκεθ 6, Ντάρντεν 6, Μπέγκιτς 4, Σλότερ 4, Κάρολ 2, Σουάρεθ.