Σελίδες

Σάββατο 8 Ιουνίου 2013

Πάρτι η Βοσνία, τραγική η Σλοβακία (vids)

H Bοσνία έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 10' και πέρασε... αέρας από τη Λετονία (5-0)! Για... κλάματα η Σλοβακία, 1-1 με το Λιχτενστάιν.

«Παγίδα» στη Ρίγα;; Πριν το ματς... Η Βοσνία διέλυσε τη Λετονία 5-0 και έκανε ακόμα μεγαλύτερο βήμα για την πρόκριση της στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Το ματς... τελείωσε στο 10' όταν η Λετονία έμεινε με δέκα παίκτες, αφού ο Φέρτοβς αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν και η Βοσνία πήρε το πάνω χέρι χάνοντας πολλές ευκαιρίες. Ντζέκο, Πιάνιτς δεν μπορούσαν να σκοράρουν και η άμυνα της Λετονίας άντεξε το πρώτο 45λεπτο.  Ωστόσο, το σκηνικό στην επανάληψη ήταν εφιαλτικό για τους γηπεδούχους. Ο Λούλιτς στο 48' και ο Ιμπίσεβιτς στο 53' πέτυχαν τα γκολ της νίκης! Οι Βόσνιοι ήταν ορεξάτοι και στο 63' ο Μεντουγιανίν πέτυχε το 3-0. Οι Λετονοί δεν μπορούσαν να αντισταθούν, ο Πιάνιτς στο 80' σημείωσε το 4-0 και ο Ντζέκο στο 81' διαμόρφωσε το 5-0. Η Βοσνία έφτασε τους 16 βαθμούς έχοντας και 23 (!) γκολ σε έξι ματς.

Τεράστια γκέλα για την Σλοβακία και μεγάλο δώρο για την Εθνική μας. Το Λιχτενστάιν πήρε ισοπαλία 1-1 εντός έδρας και οι Σλοβάκοι έχασαν τις... όποιες ελπίδες για 2η θέση. Θυμίζουμε, πως ακολουθούν δυο ματς με τους Βόσνιους, το πρώτο εκτός!  Το Λιχτενστάιν έπαιξε πολύ καλά ανασταλτικά και κατάφερε στο 13' να ανοίξει το σκορ με τον Μπούχελ. Μάλιστα, λίγο αργότερα θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά το σουτ του Χάσλερ κατέληξε άουτ. Η Σλοβακία αδύναμη να αντιδράσει είχε μόλις μία (!) φάση να απειλήσει στο α' μέρος, αλλά ο Χάμσικ δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στην επανάληψη, οι Σλοβάκοι πίεσαν, ισοφάρισαν στο 73' με τον Ντούριτσα και στο 79' είχαν τεράστια ευκαιρία να σκοράρουν , αλλά ο Στοχ δεν τα κατάφερε. Στα τελευταία λεπτά οι δυο ομάδες είχαν από μια καλή ευκαιρία και το 1-1 έφερε σε πολύ δύσκολη θέση την Σλοβακία.