Σελίδες

Κυριακή 28 Απριλίου 2013

Έπος τριών παρατάσεων για Μπουλς

Μία νίκη από την πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολής απέχουν οι Μπουλς μετά τη νίκη τους με 142-134 επί των Νετς μετά από ένα επικό ματς με τρεις παρατάσεις.

Ένα από αυτά τα παιχνίδια που οι Αμερικανοί αποκαλούν «epics» έγινε στο Σικάγο, με τους Μπουλς να επικρατούν των Νετς 142-134 μετά από τρεις παρατάσεις, να φτάνουν στο 3-1 και να απέχουν πλέον μία νίκη από την πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολής.

Η ομάδα του Μπρούκλιν έδειχνε έτοιμη για την ισοφάριση και την ανάκτηση του αβαντάζ έδρας, όταν 3:45 πριν το τέλος προηγήθηκε με +14 (95-109). Με πρωταγωνιστή τον απίθανο Νέιτ Ρόμπινσον που είχε 23 πόντους στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, τον Γιοακίμ Νοά να ισοφαρίζει σε 111-111 στα 23’’ πριν το τέλος και τον Τζίμι Μπάτλερ να κόβει τον Τζέραλντ Ουάλας στην εκπνοή, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ένα απίθανο καλάθι του Ρόμπινσον από τα επτά μέτρα, χωρίς ισορροπία και με τη βοήθεια του ταμπλό έφερε τους γηπεδούχους στο 121-119 στα 2’’ πριν το τέλος του έξτρα πενταλέπτου, αλλά ο Τζο Τζόνσον απάντησε στην εκπνοή και έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση.

Ούτε αυτή έβγαλε νικητή, καθώς πρώτα ο Τζόνσον κι εν συνεχεία ο Γιοακίμ Νοά έχασαν ευκαιρίες στο φινάλε, με το ματς να οδηγείται σε τρίτη παράταση. Εκεί οι Μπουλς είχαν την πρωτοπορία και «καθάρισα» το ματς με απρόσμενο πρωταγωνιστή τον Ναζρ Μοχάμεντ.

Το πέμπτο ματς της σειράς θα γίνει τα ξημερώματα της Μεγάλης Τρίτης (2:00) στο Μπρούκλιν.

Δωδεκάλεπτα: 25-26, 58-55, 76-84, 111-111, 121-121 (α’ πρτ.), 127-127 (β’ πρτ.), 142-134 (γ’ πρτ.).

Μπουλς: Ρόμπινσον 34, Μπούζερ 21 (8 ριμπ.), Χάινριχ 18 (14 ασίστ), Μπάτλερ 16 (5 ριμπ.), Νοά 15 (13 ριμπ., 4 τάπες), Ντενγκ 15 (8 ριμπ., 6 ασίστ), Γκίμπσον 10, Μοχάμεντ 9 (6 ριμπ.), Μπελινέλι 4.

Νετς: Ουίλιαμς 32 (10 ασίστ), Λόπεζ 26 (11 ριμπ., 4 τάπες), Τζόνσον 22, Ουάλας 17 (9 ριμπ.), Έβανς 15 (13 ριμπ.), Μπλάτσε 13 (5 ριμπ.), Ουότσον 9, Χάμφρις, Στάκχαουζ, Μπρουκς.