Σελίδες

Σάββατο 27 Απριλίου 2013

«Χαιρετάει» η Μπρεστ

Πολύ κοντά στον υποβιβασμό βρίσκεται η Μπρεστ, μετά την εντός έδρας ήττα από τη Ρεν με σκορ 2-0, για την 34η αγωνιστική της Ligue 1. «Αυτοκτόνησε» η Μονπελιέ!

Στην προτελευταία θέση, με πέντε βαθμούς λιγότερους από την Εβιάν –που είναι τρίτη απ' το τέλος- παρέμεινε η Μπρεστ, μετά την ήττα (2-0) από τη Ρεν, για την 34η αγωνιστική της Ligue 1. Για το σύνολο του Φρεντερίκ Αντονετί σκόραραν οι Ντουκουρέ (29’) και Μοντάνιο (38’), οι οποίοι παράλληλα «ψαλίδισαν» τις ελπίδες παραμονής της ομάδας από τη Βρετάνη.

Την ίδια ώρα, η Μονπελιέ «αυτοκτόνησε» κόντρα στην Αζαξιό, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 2-1. Ο Ντιαβαρά στο 47’ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Καμαρά μέσα στη μεγάλη περιοχή, με τον Μπελχαντά όμως να μην μπορεί να νικήσει τον Οτσόα από την άσπρη βούλα. Ωστόσο, ό,τι δεν κατάφερε ο επιθετικός των πρωταθλητών Γαλλίας, το έκανε ο Μουνιέ στο 56’, δίνοντάς τους το προβάδισμα. Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με το εύστοχο πέναλτι του Ντελόρ στο 82’ έφεραν αρχικά το ματς στα ίσα, με τον Όλιεκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να τους δίνει τη νίκη, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Στα άλλα τρία ματς δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ, καθώς στο 0-0 έμειναν Μπορντό-Ρεμς, Μπαστιά-Τουλούζ και Βαλανσιέν-Νανσί.