Σελίδες

Τρίτη 18 Ιουνίου 2013

Και αυτό στην Ισπανία!

Με τον Τιάγκο να πετυχαίνει τρία γκολ, η Ισπανία επικράτησε 4-2 την Ιταλία και κατέκτησε το Euro 2013 U21 για δεύτερη φορά στη σειρά!

Την παντοκρατορία της στο ποδόσφαιρο επιβεβαίωσε η Ισπανία και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ελπίδων το οποίο διεξήχθη στο Ισραήλ.

Στον τελικό της διοργάνωσης επικράτησε 4-2 της Ιταλίας με τον Τιάγκο Αλκάνταρα να ξεχωρίζει πετυχαίνοντας τρία γκολ.

Ο άσος της Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό. Οι Ιταλοί απάντησαν στο 10ο με τον Ιμόμπιλε ο οποίος και ισοφάρισε σε 1-1.

Και πάλι όμως οι Ισπανοί πήραν κεφάλι στο σκορ και μάλιστα, με δύο γκολ που πέτυχαν σε διάστημα επτά λεπτών.

Στο 31ο λεπτό ο Αλκάνταρα σημείωσε το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση και στο 38ο με εύστοχο κτύπημα πέναλτι έκανε το 3-1 υπέρ των Ισπανών.

Ο Ισκο στο 66ο λεπτό με πέναλτι πέτυχε το τέταρτο τέρμα των «φούριας ρόχας». Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Μπορίνι στο 79ο λεπτό.

Με τη νίκη αυτή οι Ισπανοί διατήρησαν τα σκήπτρα των πρωταθλητών Ευρώπης στις ηλικίες κάτω των 21ενος ετών καθώς και το 2011 είχαν κατακτήσει τη διοργάνωση με νίκη επί των Ελβετών στον τελικό.

Και όλα αυτά την στιγμή που η ομάδα ανδρών έχει αναδειχθεί νικήτρια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα αλλά και το Μουντιάλ!